Farmakopea Polska XII w monografii „Leki sporządzane w aptece” podaje wskazówki i wymagania w zakresie prawidłowego sporządzania leków w aptece.
Zgodnie z farmakopeą, w aptece należy opracować system zapewnienia jakości, w ramach którego sporządzane są preparaty farmaceutyczne, odpowiedni do zakresu tej usługi.
Należy opisać stosowane procedury, dokumentować czynności i procesy, a także ustalić wymagania jakościowe dla preparatów. Właściwa dokumentacja, sporządzona na piśmie lub w wersji elektronicznej, stanowi niezbędną część systemu zapewnienia jakości. Umożliwia ocenę prawidłowości sposobu sporządzenia i jakości preparatu, pozwala na systematyczne śledzenie procesu sporządzania, a także powtórzenie poszczególnych etapów sporządzania leku. Należy dokumentować dane istotne z punktu widzenia jakości, w tym ocenę ryzyka.
Najważniejsze dokumenty przygotowywane w aptece to procedury, instrukcje i raporty.
Wszystkie etapy procesu sporządzania leku w aptece powinny być wykonywane zgodnie z odpowiednimi procedurami i instrukcjami zatwierdzonymi przez Osobę Odpowiedzialną, w celu zapewnienia, że w wyniku procesu otrzymany zostanie preparat o wymaganej jakości.
Aby ułatwić Państwu tworzenie systemu jakości, udostępniamy propozycję schematu procedur i raportów, które możecie Państwo wykorzystać w swoich aptekach.
Mamy nadzieję, że materiał przygotowany przez POIA będzie stanowił wsparcie dla wszystkich farmaceutów w Polsce.